Domain web sitenizin internette açılan anahtarı yani sizin sitenize vereceğiniz isimdir. Bu isimler www.siteadı.com şeklinde olabilmektedirler. sonundaki .com ibaresi değişebilir .net , .org , .com.tr gibi daha bir çok uzantı olabilir her sitenin bir domaini olmak zorundadır.

Hosting web sitenize ait dosyaların barınacağı internet üzerine varolan bir alandır. Sitenizdeki resim yazı ve benzeri dosyaların depolanacağı ve tüm kullanıcılara açık olan dosyalara hosting adı verilmektedir. Her web sitesinin bir hostingi olmak zorundadır.

Domain ve Hosting fiyatlarını satışa sunan bir çok firma bulunmaktadır. Domain fiyatları firmadan firmaya ve sonundaki uzantısına bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Örnek verecek olursak .com domain fiyatları 1 yıllık 8$ ile 11$ arasında değişkenlik gösterirken , .com.tr uzantılı domainler ise 25$ ile 50$ arasında değişebilmektedir.

aynı durum hosting içinde geçerlidir hosting fiyatları sizin ihtiyacınıza göre şekillenmektedir. ne kadar büyüklükte bir depoloma alanı istediğinize sitenizin ne kadar hızlı açılmasını istediğinize göre değişkenlik göstermektedir. bu konuda ortalama fiyatlar yıllık 30$ ile 200$ arasında değişmektedir.

Web sitesi teslim süreleri yapılacak projeye göre değişmektedir. Normal kurumsal sitelere verilen süreler ile e-ticaret ve benzeri sitelere verilen süreler asla aynı değildir. Bizim firmamız için geçerli olan süreler kurumsal siteler için sözleşme taahütümüze göre 20 iş günüdür.

web sitenizin google'da üst sıralarda çıkarmanın iki yolu vardır. Birincisi google adwords yani ücretli reklamlardır. ikincisi ise seo çalışması doğal yollardan google'ın sitenizi sevmesidir. Seo konusunda bir çok firma profesyonel destek vermektedir. Seo'nun bir çok önemli kriterleri bulunmaktadır.

Aldığımız bir karar ile artık tüm müşterilerimizin web sitelerini mobil uyumlu olarak hazırlıyoruz ve eski müşterilerimizi mobil uyumlu hale getirmek için görüşmeler gerçekleştiriyoruz.

SEO ingilizce olarak “Search Engine Optimization” yani Arama Motoru Optimizasyonu kelimesinin baş harflerinden oluşur. Arama motorlarında sitelerin veya sayfaların üst sıralara çıkarılmasına yönelik yapılan çalışmaları kapsar.

SEO uzmanları tarafından markanız için en uygun kelime listesi oluşturulur. Oluşturulan kelime listesi ile arama motorları listeleme sayfalarında en üst pozisyonda yer almak için bazı çalışmalar yapılır. Yapılan SEO çalışmaları ile markanızın doğru hedef kitleye ulaşması sağlanır. Bu çalışmalar yakından takip edilmeli ve raporlanmalıdır.

Websitenizin kullanıcılar tarafından ziyaret edilmesi için en doğru bağlantılardan birisi Arama motorlarıdır. Sizinle ilgili anahtar kelime aramalarında üst sıralarda yer alarak sitenize doğru kullanıcıların ziyaret etmesini sağlayabilirsiniz. Bu sizin daha fazla dönüş ağlamanızı ve 7/24 açık ofisinizin ziyaretçi almasını sağlıyacak.

Firmanızın müşteriye sunmak istediği ürünler veya hizmetler doğrultusunda doğru kullanıcıların karşına doğal aramalarda çıkmanızı sağlayabiliriz. Sitenizin arama trafiğinde tıklanması sebebiylede bilinirliğiniz artar.

Yüksek bilgi deneyimi ile SEO uzmanlarımız websiteniz için en doğru SEO çalışmasını yaparlar. SEO için yapılan çalışmalar yazılım kısmı ile birlikte hareket edilmesi durumunda daha hızlı başarıya ulaştığı için Arama Motoru Optimizasyonunuzu profesyonel ellere teslim edin.

ünya’nın en büyük arama motoru Google üzerinde ve Google görüntülü reklam ağı üzerinden reklam verebilmenizi sağlayan Google’ın çıkarmış olduğu reklam platformudur. Verdiğiniz reklamlarla internet üzerinden hedef kitlenize hızlıca ulaşıp müşterinizi artırabilirsiniz. Müşteriler, sunduğunuz ürün veya hizmetleri Google’da aradıkları anda sizi bulsun. Siz de yalnızca reklamınız tıklanıp web siteniz ziyaret edildiğinde veya telefonla arandığınızda ödeme yapın.

Google Adwords reklamlarında serbest piyasa ekonomisini esas alır ve rekabete dayalı bir ödeme modeli ile çalışır. Arama ağında reklam vermek istediğiniz kelimeleri seçtikten sonra onlara tıklama başına maksimum verebileceğiniz fiyatı verirsiniz ve kullanıcılar tarafından yapılan aramalarda reklamlarınız görüntülenir. Reklamlarınız sıralaması aynı kelimeye reklam vermiş reklam verenlerle açık artırma esnasında atamış olduğunuz fiyat ve reklamlarınızın kalite puanına göre belirlenir. Reklamlarınız tıklanması durumunda fiyat ödersiniz.

Üniversitelerin ara eleman yetiştiren meslek yüksek okullarının ön lisans  programlarından mezun olmuş meslek sahiplerine Grafiker denir. Grafik tasarım programlarını kullanabilen, grafik tasarımcısının veya sanat yönetmeninin fikirlerini, bu grafik tasarım programları ile işleyen kişilerdir. Bir diğer deyimiyle grafik operatörü.

Her mesleğin hem operatörü hem de mühendisi vardır. Bakıldığında çoğu meslekte ara ve ana eleman olmak üzere çalışmalar yapılır.  Örneğin; Ameliyatı uzman doktor yaparken ona eşlik eden asistanlar vardır. Asistan burada doktorun yönergelerini izler ve işin bir parçasıdır.

Grafiker de bu mesleğin önemli bir parçasıdır. Tabi burada bilinmesi gereken bir diğer husus da bu mesleğin de uzmanlarının olduğu ve bunlara da Grafik Tasarımcısı denildiğidir. Şimdi bir bakalım Grafik Tasarımcısı kimdir?

Üniversitelerin ana eleman yetiştiren güzel sanatlar fakültesi grafik / grafik sanatlar bölümlerinin lisans programlarından mezun olmuş meslek sahiplerine Grafik Tasarımcısı denir. Burada Grafiker’den farkı (ki aslında önemli bir fark bu) yaratıcı fikirleri olup onu uygulayan olmasıdır. Grafik Tasarımcısı hayal ettiği kavramsal fikirleri estetik ve sanat yönüyle değerlendirip ele alır ve  grafik tasarım programları ile hayat geçirir.

Grafik Tasarımcısı, sanat fakültesinde canlı nü model çizip, üç boyutu algılamaya çalışır. Aldığı eğitimler sıkı ve uygulamalıdır. Temel sanat eğitimi, Sanat tarihi, Mitoloji, Tipografi gibi sert dersler ile pişer.

Yukarıdaki doktor örneği ile karşılaştırırsak buradaki uzman doktor Grafik Tasarımcısıdır. İşin kalbine dokunan kişidir. Grafiker ise Grafik Tasarımcısının işini kolaylaştıran ve otomatikleşmiş operasyon işlerini (dekupe, konsept uygulama, mizanpaj yerleştirme, kopyala ve yapıştır v.b.) yapmakla bilgili olan kişidir. Grafiker zaten bunları yapmak için eğitilmiş ve bilgilendirilmiştir.

Bu iki tanımın haklarını şu şekilde vermek gerekiyor. Grafiker’in aldığı eğitim içeriği ve dersler ile Grafik Tasarımcısının aldığı eğitim ve dersler birbiriyle keskin bir ayrışma içerisindedir. Grafik Tasarımcısı okuldan tam donanımlı çıkarken Grafiker ihtiyacı olan bilgi ile yarı donanımlı bir şekilde çıkmaktadır. Şu tip örneklerle de karşılaşabilirsiniz: Bir grafiker saatlerini bilgisayar başında verirken, bir grafik tasarımcısı bulduğu bir fikri kağıt üzerine not alarak 10 dakika içerisinde bilgisayarda işini bitirir.

Bu konuda son olarak iki cümlemizi eklemeden geçmeyelim: Grafiker grafik tasarım adına bilgisayar programlarını bilen kişiyken, Grafik Tasarımcısı tasarlayan, yön veren, çözüm doğuran kişidir.

testimonial author

Arnold Bennet Tasarımcı

Zaman zaman hepimiz sanatçıyızdır.